Tym postem rozpoczynam nowy cykl na blogu. Chcę się z Wami dzielić nie tylko moimi przemyśleniami dotyczącymi sprzedaży, ale również ciekawymi lekcjami z ważnych książek w obszarze rozwoju – nie tylko sprzedaży, ale również osobistego.

W taki sposób traktuje dzisiejszą, pierwszą pozycję na liście. Pełny tytuł dzisiejszej książki to „Winston Churchill. Lider. 25 lekcji dla odważnych przywódców biznesu.” i opisuje lekcje z życia jedno z największych mówców, polityków i strategów naszych czasów. Nie dotyka bezpośrednio tematu sprzedaży, ale zdecydowanie można w niej znaleźć umiejętność szukania odpowiedniego nastawienia, przekonywania innych do swoich wizji oraz walki.

Gorąco zachęcam o zapoznania się z lekturą książki, a poniżej przedstawiam swoje 10 lekcji. Lekcji, nie cytatów, tzn., że jest to moja własna interpretacja tekstu książki 🙂

Zapraszam 🙂

  1. W kryzysie nie rozpamiętuj porażki. Coś nie wyszło? Działaj mimo to!
  2. Łańcuch przeznaczenia można w danym momencie złapać tylko za jedno ogniwo. Nie wybiegaj daleko w przód. Działaj tu i teraz, z tym, co masz.
  3. Myśl kreuje hipotetyczne sytuacje, ale również stwarza urojone problemy. Przez to podejmowane decyzje nie zawsze są lepsze, a na pewno nie łatwiejsze. Działanie natomiast objaśnia teraźniejszość i kreuje przyszłość. Dlatego czasem lepiej działać niż myśleć – skoczyć przez płot bez zastanowienia. Nie dopuść, aby być zamkniętym w więzieniu stworzonym przez wyobrażenia innych.
  4. Bierz pod uwagę wartość, nie koszt. Wartość to zyski po odjęciu kosztów.
  5. Sprawnie zastosowana i dobra taktyka może często uratować niedoskonałą strategię. Jednak nawet najlepsza strategia zawiedzie, gdy nie ma odpowiedniej taktyki.
  6. Nic bardziej nie rujnuje sukcesu, niż działanie na śliskiej podstawie niepewnego fundamentu.
  7. Daj ego wychodne i rób, co masz robić. Rozwiązuj problemy, a nie naprawiaj ludzi. Większość przywódców urabia innych ludzi i dominuje nad nimi, a to źle ukierunkowana energia.
  8. Zbadaj sytuacje, skonsultuj się z kierownikiem, wysłuchaj jego opinii i, jeśli nie ma nic w zanadrzu działaj na własną rękę. Gdy trzeba coś zrobić wybierz najlepszą dostępną możliwość.
  9. Słowami można niekiedy osiągnąć to, czego nie da się w świecie fizycznym. Używaj ich nie po to, aby uciec od stanu obecnego, ale aby pokazać stan, którego sobie życzysz.
  10. Nie bądź uparty. Stanowczy, nieustraszony i niezwyciężony – tak, ale nie uparty. Zachowaj elastyczny umysł.

Czyż można było rozpocząć nowy cykl w bardziej doborowym towarzystwie?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *